Péntek, 2024. Április 26.Ervin napja  

  Rovatok
. Kezdőlap
. Csemegéző - Ajánló
. Pályázat
. Kitekintő
. Tallózó
. Mozi - Színház
. Könyvajánló
. Olvasóink írták
. Napraforgó
. Korábban írtuk
. Kék Bolygó
. Bemutatkozunk
. Webtanterv
. Archívum
 
 

  Menü
. Kultúrjog
. Kiállítások
. Játszótér
. Linkek
. Kulturális szaknévsor
. REGCIVIL
. Keresés
. Hírlevél
. Partnereink
. Honlapok
szerverünkön
. Impresszum

Szolgáltatásaink
. Szerver üzemeltetés
. Hirdetés
 
 

  Hirdetés
 
 

  Keresés


 
 

  Évfordulók
Évfordulók
 
 

  Csemegéző - Ajá: Péntektől Szólótáncfesztivál

Az Országos Szólótáncfesztivál a néptáncmozgalom szólistáinak kétévente ismétlődő, az egész országra kiterjedő rangos eseménye, amely 1974-ben jött létre Vásárhelyi László koreográfus kezdeményezésére.

Olyan országos fórum, ahol a "táncos anyanyelv" legjobb ismerői bemutathatják tudásukat, ahol megmérkőzhetnek egymással, a legjobbakat jutalmazó "Aranysarkantyús", illetve "Aranygyöngyös" táncos megtisztelő és szakmai rangot jelentő címért.

A rendező szerv kezdetektől fogva a Megyei Művelődési Központ és a Balassi Táncegyüttes volt Born Miklós, majd Mlinár Pál szakmai irányításával.



 

A Viharsarok Néptáncszövetség 1989-es megalakulásával szakmai védnökként kapcsolódott be a lebonyolításba, és létrejöttétől a Martin György Néptáncszövetség is szakmai támogatást nyújt e rendezvényhez.

A teljes magyar néptáncmozgalmat érintő vetélkedő valóban igazi rangot vívott ki magának, mert a jelképes szakmai cím adta meg a versengés igazi értelmét.

A közel 30 éves múlt, a szakmai érdeklődés állandó növekedése egyedülálló Európában.

A fesztivál versenyjellegű, kötelező- és szabadon választott táncanyaggal, amely felöleli a teljes magyar táncdialektust, azaz a határon túl élő magyarokét is. A versenyzők által szabadon választott táncokban pedig már a hazai nemzetiségi táncokon kívül megjelent a szlovák, lengyel, román, szerb-horvát néptáncanyag is.

A zsűri tagjai mindig országosan elismert szakemberek, a teljesség igénye nélkül zsűri tagok voltak: Vásárhelyi László, Oskó Endréné, Novák Ferenc, Foltin Jolán, Hortobágyi Gyöngyvér, Zsuráfszky Zoltán, Diószegi László, Szilágyi Zsolt, Farkas Zoltán, Tóth Ildikó, Németh Ildikó, stb.

A verseny kétfordulós, az elődöntőkön általában kétszáz fő. Az utóbbi években ezek helyszíne Jászberény, illetve Székesfehérvár volt. A döntőn 50-60 fő vesz részt, egy részük az elődöntőből érkezik, vagy már egyszeres-kétszeres "Aranygyöngyös", vagy "Aranysarkantyús" címmel szerzik meg jogosultságukat.
Ha valaki harmadszorra is elnyeri a fenti címeket, "Örökös" Aranysarkantyús, Aranygyöngyös táncos lesz és így már többet nem indulhat versenyzőként.

Mind az elődöntőket, mind a döntőt a népművészet ezen ága iránt érdeklődő közönség nagy-nagy érdeklődéssel várja. A rangos megmérettetésnek és az ezt követő gálaműsornak a közönsége évek óta visszajáró, egyre többen érkeznek az ország különböző pontjairól, hogy a táncfolklór egyedülálló szólista programját megtekintsék. Az utóbbi években már külföldi vendégeink is voltak, ugyanis a magyar néptáncosok e megmérettetése Közép-Európában egyedülálló.

 

A verseny kétfordulós:

 

- területi elődöntők 2006. november 11-én Székesfehérváron, november 12-én Jászberényben,

- országos döntő 2007. január 12-13-14-én, Békéscsabán

 


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK AZ MMK HONLAPJÁN

 

 

 

 

 
2007. január 11, csütörtök 
 

 






Legyen Önnek is honlapja! Készítette, szerkesztette, tárhely: CSABAPROG Kft.