Szombat, 2024. Április 27.Zita napja  

  Rovatok
. Kezdőlap
. Csemegéző - Ajánló
. Pályázat
. Kitekintő
. Tallózó
. Mozi - Színház
. Könyvajánló
. Olvasóink írták
. Napraforgó
. Korábban írtuk
. Kék Bolygó
. Bemutatkozunk
. Webtanterv
. Archívum
 
 

  Menü
. Kultúrjog
. Kiállítások
. Játszótér
. Linkek
. Kulturális szaknévsor
. REGCIVIL
. Keresés
. Hírlevél
. Partnereink
. Honlapok
szerverünkön
. Impresszum

Szolgáltatásaink
. Szerver üzemeltetés
. Hirdetés
 
 

  Hirdetés
 
 

  Keresés


 
 

  Évfordulók
Évfordulók
 
 

  Tallózó: Historia Domus - A Városunk Gyomaendrőd írása
Historia Domus

AZ ENDRŐDI RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZ TÖRTÉNETE
1730-1930-IG (részletek)



Rovatvezető Császár Ferenc

1730. Paticsból építettek egy hét szobás paplakot. A lelkésznek 380 forintra menő jövedelme részletezve van az 1754-ben tartott Can. Visitatio könyvében. (l. a könyv 46. lapján.)
1731. Bíró: Georgius Molnár
Novemberben panaszt nyújtanak be a szentszéknek Pocsuk Imre papjuk ellen: „Az minémő(?) galibás állapotunk vagyon S. Páter Pochuk Imre plébános urunkkal” Más papot kérnek, olyat, minő S. Páter Rausz volt (Kerekiben) kivel megnyugodtunk volt.
1732. augusztusban megnyitják a panaszt: „Minthogy pusztára szállottunk és a templomunk romladozott és annak építésére ügyekéznénk, de a szegénységet nem tagadhatjuk, hirtelen nem lehet, mert Patronusunk nem találkozik, aki segítene”… Aki összegyűjtené a pénzt, „hogyha annyi értékünk lenne, Istenesen az építéshez kezdenénk. Az inquisitióval Kovács Pál, gyulai plébános és esperes volt megbízva, de betegsége miatt káplánja, Ruthenyi János tartotta meg, aki a helybelieket kihallgatta. A vizsgálat eredménye az lett, hogy Pocsukot Rézbányára áttették, hol 1744-ben még szó volt róla. Helyébe jött.

SZTANKOVICS JÁNOS
1732-1753.

1732. Sztankovics harmadik éve működött in cura. Endrődön ekkor volt 244 lélek, 89 pár.
1733. Kezdődik az anyakönyvvezetés. Volt az évben 28 keresztelés, 4 esketés, 21 temetés. Schola rektor Kovács Andreas.
1734. Kereszteltek száma 37 – egybekelt pároké 6 – hatottaké 14.
1736. Fábry Jakab Vicarius Gen. Egy évre engedélyt ad az endrődieknek, hogy Mastala János templom-gondnokukat alamizsnát gyűjteni kiküldhessék.
Búza Andrásné – Bíró Anna temetésénél magyar, Wranáné - Valovecz Dorottya temetésénél tót szentbeszéd.
1737. Fogadalmat tesznek a közelgő pestis, s a többször pusztító marhadög és jégverés ellen, hogy Gyümölcsoltótól Karácsonyig a szombaton délutánt megülik. (L. 1786.)
1739. Pestis februártól novemberig, mely kiölte a Bonus és Mráz családot, úgy szinte Polyák, Márton, Vég Mihály, Giricz György, Barna és Sztanyik Mátyás, Pupcsó György és Szujó Andráséból többeket, mindössze 33-at. Tehát itt mégsem dúlt annyira, mint a megye egyéb községeiben, például Gyulán, hol a népség felét, s magát a plébánost is elragadta. Itt is egy berényi beteg gyóntatása után pestis gyanúja miatt a plébánosnak 10 napot kellett vesztegzár alatt tölteni. A faluban meghaltakat a temető keresztjével szemben, az úgynevezett Kapushalmon temették el. A kik pedig vesztegzárba voltak kiűzve tanyáikra, azokat csak itt, például a Bonus család tagjait Szarvas felé eső Körözs melléki tanyájukon. (Bonus-zug!)
Született ez évben 38 gyerek, esküdött 1 pár.

1741. Petrus Kelemen ludimagister.
1742. Gy. Csáky Miklós püspök május 15-én bérmálást és Canonica Visitatiót tartott. Bérmált 135 férfi és 122 nőneműt, összesen 257 főt. A férfiak fele már családapa volt. Ugyanekkor a püspök harmadik harangot is áldott meg S. Imre, Urbán és Donát tiszteletére.
1744. Meghal Nidda János, 60 éves, notarius hujus possessionis.
Meghal Mohány Ferenc is, kinek hagyatékából egy hat mázsás harangot szereztek be. A templom valamelyest már helyre volt hozva, de még sok hiányt szenvedett, s oly szegény volt, hogy a szükséges gyertyákban és fehérneműekben is Harruckerék segítették. Ez okból Mastala János számára másodízben gyűjtési engedélyt kér a plébános. – Bíró: Bacsa János.
1745. Meghalt „Johannes Kovarczi, 53. annorum, magister scholae, – Bíró: Szerző Pál.
1746. július 13, s következő napokon gróf Csáky Miklós püspök ismét bérmálást és Can. Visitatiót tartott. Bérmált 76 férfi és 85 nőt, s megáldotta a 1744-ben beszerzett hat mázsás Sz. Imre-harangot. Bíró: Hornok Ferenc.
1746. július 18-án a Körösbe fúlt Sterneczky János notarius Endrőd…..?
Zombok vagy Zsámboki után a kántortanítói és jegyzői hivatal már külön volt választva. Jegyző lett Tezarovics Mihály.
1747. Bíró: Bacsa János
1748. Hlatki Ferenc egyházfi lesz. Az első alkalmasint Mastala volt, aki a templomra kéregetett. Ugyanezen évben himlőjárvány volt. Bíró: Szabó András.
1749. Bíró: Kapus György


1753. Február 8, Meghal Sztankovics János, kora 46, plébánoskodása 20. évében, mint „porochiae et templi (si illustr. Dni Baronis Francisci Harrucker patroni Ecclesiae abundans gratia accessisset) restaurator, inchoator!” Ez van róla az anyakönyvben megjegyezve. Temette Urbanovics, gyulai esperes-plébános; assistáltak: Gorliczki, Csabának első papja és Machovics, Szentandrásnak első plébánosa. Tehát jelen volt Békés megye összes élő papja. Sírját a templomban jelölték ki.

VÁROSUNK GYOMAENDRŐD

 
2003. január 2, csütörtök 
 

 






Legyen Önnek is honlapja! Készítette, szerkesztette, tárhely: CSABAPROG Kft.