Hétfő, 2024. Április 29.Péter napja  

  Rovatok
. Kezdőlap
. Csemegéző - Ajánló
. Pályázat
. Kitekintő
. Tallózó
. Mozi - Színház
. Könyvajánló
. Olvasóink írták
. Napraforgó
. Korábban írtuk
. Kék Bolygó
. Bemutatkozunk
. Webtanterv
. Archívum
 
 

  Menü
. Kultúrjog
. Kiállítások
. Játszótér
. Linkek
. Kulturális szaknévsor
. REGCIVIL
. Keresés
. Hírlevél
. Partnereink
. Honlapok
szerverünkön
. Impresszum

Szolgáltatásaink
. Szerver üzemeltetés
. Hirdetés
 
 

  Hirdetés
 
 

  Keresés


 
 

  Évfordulók
Évfordulók
2004
A TÁNCMŰVÉSZET VILÁGNAPJA

 
 

  Csemegéző - Ajá: Elindult a Magyar virtuális enciklopédia

Az informatikai minisztérium és az Akadémia együttműködésében elkészült a Magyar virtuális enciklopédia első 150 címszava, a honlap csütörtöktől a nyilvánosság számára is él. A projekt 2005 végéig tart, addigra 3200 címszóra szeretnék bővíteni a multimédiás lexikont.



 

Elkészült a Magyar virtuális enciklopédia (www.enc.hu) első 150 címszava; a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Filozófiai Kutató Intézete, valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) együttműködésében megvalósuló digitális enciklopédiát csütörtökön mutatták be Budapesten.

A virtuális enciklopédiának abban van nagy jelentősége, hogy bővülnek a magyar nyelvű internetes tartalmak. Az MTA Filozófiai Kutató Intézete évek óta azon dolgozik, hogy minél több magas színvonalú, minőségellenőrzött magyar tartalom kerüljön fel a webes felületekre - mondta Nyíri Kristóf, az intézet igazgatója. A virtuális enciklopédia előkészítése az idén tavasszal kezdődött, a lényegi munka, az első 150 címszó összeállítása nyolc-tíz hét alatt készült el.

2005-re 3200 szó

Az MTA és az IHM együttműködési megállapodása szerint a projekt 2005 végéig tart, addigra - a tervek szerint - 3 200 címszó kerül be az enciklopédiába. Nyíri Kristóf reményei szerint a munkát nem kell abbahagyniuk, és tartalma a 2005-ös év után is bővülhet.

Az igazgató szerint a digitális enciklopédiának a hagyományos, nyomtatott enciklopédiákkal szemben az a nagy előnye, hogy bármikor bővíthető, frissíthetőek a magyarázatok.

A virtuális enciklopédiában az alfabetikus (betűrend szerinti) sorrendre sem kell ügyelni, nem ez adja feltétlenül a rendezőelvét. A szöveges magyarázatok mellett képeket, hangzó anyagokat is tud közvetíteni.

Segítség lehet az oktatásban

Nyíri Kristóf jelezte, hogy a címszavak megtervezésében és elkészítésében a magyar tudóstársadalom tagjai is közreműködnek. Az akadémikus közölte, az enciklopédia anyagai forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók. Az igazgató szerint a virtuális enciklopédiát az oktatásban is jó eredménnyel tudják majd használni.

Csepeli György hozzáfűzte, hogy a Sulinet program keretében minden iskola szélessávú interneteléréshez jut, így könnyen hozzáférhetnek majd az enciklopédiához csakúgy, mint a Nemzeti Digitális Archívum és a jogdíj tárgyalások alatt álló Nemzeti audiovizuális archívum anyagaihoz.

 
2003. december 20, szombat 
 

 






Legyen Önnek is honlapja! Készítette, szerkesztette, tárhely: CSABAPROG Kft.