Kedd, 2024. Április 16.Csongor napja  

  Rovatok
. Kezdőlap
. Csemegéző - Ajánló
. Pályázat
. Kitekintő
. Tallózó
. Mozi - Színház
. Könyvajánló
. Olvasóink írták
. Napraforgó
. Korábban írtuk
. Kék Bolygó
. Bemutatkozunk
. Webtanterv
. Archívum
 
 

  Menü
. Kultúrjog
. Kiállítások
. Játszótér
. Linkek
. Kulturális szaknévsor
. REGCIVIL
. Keresés
. Hírlevél
. Partnereink
. Honlapok
szerverünkön
. Impresszum

Szolgáltatásaink
. Szerver üzemeltetés
. Hirdetés
 
 

  Hirdetés
 
 

  Keresés


 
 

  Évfordulók
Évfordulók
 
 

  Olvasóink írták: Március


Tavaszelő / Kikelet hava / Böjtmás hava

A hónap a Rómát alapító Romulus apjáról, Marsról kapta nevét, jelentése: fényes, ragyogó. A rómaiaknál a 10 hónapos év első hónapja volt, Julius Caesar óta az évnek harmadik hónapja.







Március, a tavasz első hónapja, a nagyböjt időszaka. A nagyböjt a keresztény egyházban a húsvéti előkészület ideje, hamvazószerdától húsvétvasárnapig terjed. Ez a negyven napos időszak, Jézus negyvennapi böjtölésének, majd kínszenvedésének emlékezete. A negyven napos böjt a 7. századtól vált szokássá, s 1091-ben, II. Orbán pápa iktatta törvénybe.
A "böjt" szó magyar nyelv szakrális pogány rétegéből került át a keresztény szóhasználatba. A hagyományos közösségek igyekeztek mind testileg, mind szellemileg magukat minden földi kísértéstől megtartóztatni. A férfiak nem borotválkoztak, nem dohányoztak, és a házasélettől is tartózkodtak, mindenben törekedtek a mértékletességre.

Hamvazószerda (böjtfogadószerda, szárazszerda, aszalószerda), a nagyböjti időszak legelső napja, szigorú böjti nap. Elnevezése az e naphoz kapcsolódó hamvazás szokására utal. A templomban a mise után az elmúlt évi szentelt barka hamuját a pap megszenteli és keresztet rajzol a hívek homlokára és ezt mondja:"Emlékezzél ember porból vagy és porrá leszel".
A régi idők böjti fegyelme igen kemény volt. Csak kenyeret, sót és száraz növényi eledeleket volt szabad enni, azt is napjában egyszer. Ennek az önmegtagadó életnek nyomai a mai vallásos gyakorlatban is megvannak.

Böjtben tilos volt a lakodalom és mindenféle zenés, hangos mulatság. A lányok, menyecskék egyszerűbb, sötétebb ruhákat hordtak, nem ettek húst és zsíros ételeket.

 

Kedvelt böjti ételek:

Rizskása cibere: A rizst sós vízben megfőzzük. Ha savanyúra akarjuk, akkor savanykás, de ha édesre akarjuk, akkor édes tejjel behabarjuk és ízlés szerint tálaljuk.

Kukoricakása cibere: A kukoricát megdaráljuk, megszitáljuk, megmossuk és ugyanúgy készítjük, mint a rizsből készült ciberét.

Lábatlan tyúk: 4 tojást, ízlés szerint sót, borsot, 2 evőkanál lisztet, zsemlemorzsát, 1 evőkanál zsírral összekeverünk. Hozzáadunk egy kis fej apróra vágott vöröshagymást és petrezselyemzöldjét, késhegynyi szódabikarbónát, összekeverjük, és forró zsírban kisütjük.

 

Március jeles napjai:

Március 12.  Gergely napja
Március 18.  Sándor napja
Március 19.  József napja
Március 21.  Benedek napja
Március 25.  Gyümölcsoltó Boldogasszony napja

 

 
2004. március 1, hétfő 
 

 






Legyen Önnek is honlapja! Készítette, szerkesztette, tárhely: CSABAPROG Kft.