TUDÓSÍTÁS
Dátum: 2004. december 31, péntek
Téma: NAPRAFORGÓ



a IV. LENGYEL NAP BÉKÉSCSABÁN és a BÉKÉS MEGYEI LENGYELEK II. ANYANYELVI KULTURÁLIS NAPJA  című rendezvényekről

A IV. Lengyel Nap Békéscsabán és a II. Békés Megyei Lengyelek Anyanyelvi Kulturális Nap – című program november 20-án került megrendezésre városunkban.

A kulturális rendezvény főszervezője a Magyar – Lengyel Baráti Kulturális Egyesület és a Békéscsaba Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata volt.







A hivatalos megnyitón, Leszkó Malgorzata az egyesület és az önkormányzat elnöke lengyel nyelven köszöntötte a szép számban megjelent vendégeket, érdeklődőket. Elmondta, hogy ez a nap nagyon fontos a Békés megyében élő lengyelek számára, mert ilyenkor találkoznak egymással, beszélhetik anyanyelvüket, és közösen megtekinthetnek lengyel kulturális programokat.

Velkey Gábor, Békéscsaba alpolgármestere az ünnepi beszédében hangsúlyozta a lengyel kultúra terjesztésének fontosságát a városunkban.

A kulturális nap programja két kiállítással vette kezdetét, Litauszki Györgyné a Megyei Könyvtár igazgatóhelyettese és egyben háziasszonya megnyitója után.

„Marian Malina” lengyel grafikus sokoldalú alkotóművészeti kreativitását fagrafika, papírgrafika és festés keretében mutatta be. Az érdeklődők megtekinthették a „Lengyel Szudéták” – című fotókiállítást, melyet a lengyelországi kiránduláson résztvevők készítettek.

A kiállítások megnyitása után az Ifjúsági Ház nagytermében folytatódott a kulturális műsor.

 Elsőként a „Polonez” nevű néptánc együttes lépett fel, amelynek tagjai Lublin környéki népi viseletben lengyel nemzeti és népi táncokat mutattak be. Hallgattunk Chopin koncertet a békéscsabai Bartók Béla Zeneiskola és Művészeti Szakközépiskola tanulóinak előadásában és végül a magyar – lengyel történelmi és kulturális kapcsolatokról előadást tartott dr. Kovács István történész, volt krakkói magyar főkonzul.

A nap fogadással ért véget, lengyel asszonyok látták vendégül a megjelenteket lengyel finomságokkal. Volt köztük bigos a lengyel nemzeti étel (káposztából, többféle húsokból, kolbászból és szárított gombából állt), flaczki (pacal leves), zurek, zöldséges saláta, és sok féle lengyel házi sütemény. Természetesen nem hiányozhatott a krówka cukorka és a lengyel vodka sem.

A program maradandó, szép élményeket nyújtott honfitársainknak és a magyar érdeklődőknek egyaránt.

Leszkó Malgorzata

Magyar-Lengyel Baráti Kulturális Egyesület


Kapcsolódó írásunk:

Hétvégi (lúd)talpalávaló

 







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1251