Nagy magyar családok - a Városunk Gyomaendrőd írása
Dátum: 2002. szeptember 8, vasárnap
Téma: Tallózó


A Grassalkovich család

,,A XVIII. század elején hirtelen tűnt fel, és három nemzedéken át elvirágzott, elenyészett.''



 

Antal, 1694-ben Ürményben született. Pécsett járt iskolába s a hagyomány szerint a ferences szerzetesek kegyelméből élt. Minden róla szóló írás megemlíti, hogy még unokája is a gödöllői hercegi kastélyban őrizte azt a három cserép-edényt, melyben ételeit szokta hazavinni. Íme tehát előttünk áll, egy hazánk fia, ki igen alacsony sorból emelkedett a ranglétra legmagasabb fokára. 1716-ban Budán kincstári ügyész, 1720-ban a királyi ügyek igazgatója, 1731-ben kir. személynök, 1736-ban bárói rangot kap, 1748-ban kincstári elnök, 1751-ben koronaőr, belső titkos tanácsos, Nógrád megye főispánja, grófi rangra emelkedik. Mint kamarai ügyész nagy vagyonra tesz szert. Elsőszülött fiára hagyta a gödöllői és hatvani uradalmakat.
II. Antal, már atyja életében királyi kamarás és kincstári tanácsos, Bodrog és Zólyom vármegyék főispánja, 1784-ban hercegi rangra emelkedett.
Gödöllő,, Grassalkovich-kastély főhomlokzatának középrésze III. Antal királyi kamarás, valóságos belső titkos tanácsos, Csongrád vármegye főispánja, Szent István rendjének nagykeresztese. Ő adta a Nemzeti Múzeumnak és a Nemzeti Színháznak telkeket. Nejétől Eszterházy Mária-Leopoldinától gyermekei nem maradván a család kihalt. Halálakor, roppant adósságot halmozott fel, így eladásra került a gödöllői kastély is, melyet egy belga konzorciumtól végül is az uralkodóház vett meg. Andrássy gróf, de Erzsébet királynő is gyakran és szívesen tartózkodott a kastélyban. Trianon után, mint volt királyi birtok a Horthy család nyári rezidenciája lett. Ma felújítás alatt álló múzeum.

Néhány szó a kastélyról:

A magyar barokk építészet kiemelkedő alkotása 1744-1749–es években épült. Grassalkovich Antal 1751-ben itt látta vendégül Mária Teréziát. 1751-85-ig nagy átalakításokat végeztek az épületegyüttesen. 1867-ben királyi tulajdonba került, s ekkor Ybl Miklós is végzett jelentős átalakításokat. A háromrizolatos főhomlokzat (képünkön) kiemelkedő, művészileg is hangsúlyos része a középrizalit. Hármas bejárata felett a díszterem magas, gazdag szemöldök díszítésű ablakai nyílnak. Az emeleti erkélyt párosával állított jón oszlopok tartják. A rizalitot tört vonalú oromzat zárja le, mely mögött kupola emelkedik.

Császár Ferenc

 

VÁROSUNK GYOMAENDRŐD







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=203