Gyoma néprajza - A Városunk Gyomaendrőd írása
Dátum: 2003. január 20, hétfő
Téma: Tallózó



Érdekességek „Gyoma község Hirdetési Jegyzőkönyveiből” 1800-1900. - III.

1803. „Nemzetes Bírák Uraimék és Esküdt Urak által fenyítésre ítéltetett rendetlen lakosok a’ Templom előtt másoknak példájoka a magok jobbulásokra Tizenkét Páltza ütéssekkel fenyíttetnek.”
1838. „A városon az udvarokra a takarmány bérakása tűznek veszéllye miatt szigorúan tiltatik”



1851. Márczius 2-án „A Tekintetes Uradalom elajándékozta az 535 szám alatt eddigi Kisdedóvói Középületét a Gyomai Izraelita Közösségnek. (Forrás: BmL. Gyula. Gyoma. Nagyk. Ir. V. 317. B. b. 65. kötet. Hirdetési Könyv.)
1851. október 26. „A Ház numerussát (számát) minden ember - Házas Lakos - a háza végibe látható hellyen akassza ki.”
1851. november 2. „Figyelmezteti az Elöljáróság a Betsülletes lakosságot, aki muzsikáltatnia akar az tartsa szoros kötelességinek, azt elöljáróságnál bejelteni. Annak utána muzsikáltatás csak írásos engedelem után lehetséges. Szigorú utasítása ez a Császári és Királyi Megyefőnök Úrnak.
1852. április 12. „Több ízben tapasztaltatván, de legközelebb a tegnapi naphoz, hogy az Isteni tiszteletek alkalmával itt a Templomban botránkoztatására Mindeneknek, a karzaton begyült ifjak, lárma – kaczagás – czivódás – taszigálás-és a székeken való keresztül mászkálás által mindenek figyelmét az áhitatosságtul elvonván, illetlen és fenyitéket érdemlő viseletet gyakorolnak. Első esetben figyelmeztetnek, hogy a Templomban az alázatosság hellyén minden illetlenül viselő egyének magokat becsülletesen és nevelt emberhez illő módon viseljék.
1852. julius 4. „A Kis réten ma délután házhelyek fognak árverésen eladatni úgy szinte a Város egyes (vagyis egy pár köves) malmának a portája is. (A mai Kisrét utcától lefelé eső utcák portái ettől kezdve lettek kiosztva, beépítve.)
1852. „Az elöljáróság szoros büntetés terhe mellett figyelmezteti a Betsülletes lakosokat, hogy az Ifjak, se a játszási mezőre (az akkori település szélein elterülő szabad terület) se pedig a Korcsmákba nagy botokkal járkálni, mászkálni ne merészejjenek.
1868. „Akik az udvarok erányában a szerb töviset (agresszív gyomnövény akkori neve) még ki nem irtották, e-héten eleget tegyenek, mert különben minden szál tövissért egy koronával büntettetnek.
1868. „Komolyan figyelmeztetik a fiatalság, nagy botokkal járni és éjjel az utcákon lármázva háborogni s ez által a rendet zavarni ne merészelje. Korcsmárosok 9 óra után, háználi bögrecsárdák, dutytyánok (a kocsma egyik akkori kifejezése) 10 óra után nyitva lenni ne merészeljenek.”
1869. „Egy illető lakosunk jelenti, hogy Ekéjirűl lapos vassa, Csoroszjája, Czímervassa, szőrbakója azzaz egy csikóbűr bakója, 2 Darab A. M. billyogú éles szántó vassa elhagyatott, kéri a betsülletes megtalálót, hogy illő jutalom ellenibe a Város Házán adja által.
1869. „Szoros alkalmazkodás tekéntetéből tudomására juttatik a lakosságnak, hogy mind addig míg a vasárnapi vagy más ünnepnapi isteni tisztelet bé nem fejeztetik, járművekkel sem a hídon, sem a piaczon illetve a templom közelibe közlekedni sem jószágokat hajtani különbeni pénzbírság mellett nem szabad.”
1879. „A nagyszirti (a mostani ’vashíd mellett) Körözsnél Négyezer kéve nád van eladó Szalóki Sándornak, a kör árok mellett. A szegni való nádnak 100-a (vagyis száz kévéje) 12 Forint, tetőnek való 100-a peniglen 11 Frt.”
1880. „A gyomai határban lévő átmetszéseken (a folyószabályozás alkalmával ásott új meder) jószágnak itatása, úsztatás és láphányás (tutajok szétszedése, partra rakása) büntetés terhe mellett erősen tiltatik.”
1880. „Andró Koszta Láposnak a híd mellett 8 öles gerendái, 8 öles szarufái, 2 öles deszkái vannak eladók.”
1880.”A tanyai földeken folyó hó 19-én kezdődik a dűllő utaknak a Község Mérnöke által való kitűzése, ezt követőleg azoknak kihasítása. A felállított jelzőrudak, hancsíkok (kisföldhányások) ne háborittassanak.”
1880. „A Községi Orvos Úrnak gyógykezelési díjai; Egy látogatásért a beteg lakhelyén városban és Kertekben nappal 40 krajczár, éjjel 60 krajczár. A Községen kívül a határban nappal 1 váltó forint, éjjel 2 váltó forint. (Összehasonlításul: cséplőgép mellett dolgozó nagylány napszáma 50 krajczár és napi élelem, férfi munkásnak 70 kraczár.) Az orvosok lakásán teljesített betegvizsgálat és vény (recept) írásáért semmi díj nem jár, - az elöljáróság által igazolt szegények pedig általában véve ingyen gyógyíttatnak.
1889. deczember 4-én (Képviselőtestületei ülések jegyzőkönyve. BmL. Gyula. Gyoma. Gyoma Nagyk. Ir. V. 317. B.a. 27. kötet.) „KOSSUTH Lajos Hazánk Nagy Fiát Magyarország volt Kormányzóját a Magyar Nemzet felvirágoztatása körül szerzett rendkívüli és örökre el évülhetetlen érdemei elismeréséül Gyoma Község Díszpolgárává választja.”

VÁROSUNK GYOMAENDRŐD







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=371