SZENVEDÉLYMENTES NAP 2003. március 1. - A NAPRAFORGÓ írása
Dátum: 2003. január 27, hétfő
Téma: NAPRAFORGÓ



„Senki sem lehet szabad,
aki szenvedélyének rabja.”

Nyílt levél Embertársaimhoz!

Én, aki többszörös nekirugaszkodás után úgy látom, hogy van kiút a szenvedélybetegségekből, veszem a merészséget és-e tollat, hogy pár gondolatot papírra vessek.



Kezdjük talán a dolgokat a legelején:

Már az embert születése pillanatában érik jó és rossz dolgok. Ahogy cseperedik a gyermek, úgy kell szembesülnie a változó világgal. Van aki képes megállni a helyét és van aki csak segítséggel. Felnőtt korban van aki beszél a gátlásairól és van aki ezeket pótszerekkel próbálja leplezni – ilyen az alkohol és a cigaretta, bár napjainkban már jelen vannak a kábítószerek is. A mindennapi életben bárki rabja lehet az ilyen szereknek. Nem tudjuk, hogy életünk során mi vár ránk, sikerül-e kellőképpen odafigyelni családunkra, környezetünkre, mikor még saját magunk is tele vagyunk problémákkal.

Hazánkban a legelterjedtebb a szenvedélybetegségek közül az alkohol és a cigaretta, közel 3 millió szenvedélybeteg van. A gyermekeket 12-17 éves koruk körül éri el az első pohár ital megkóstolása. A káros élvezet indítékai közül figyelmet érdemel az elfoglaltság hiánya – persze a gének is hozzásegítenek egy kicsit. Köztudott, hogy a fejlődésben lévő fiatal tudatára és magatartására kórosan hat az italozó szülő példája. Ezt bizonyítja az a felmérés, miszerint az alkoholistáknak mintegy 54%-a a szülőktől vette át ivási szokásait.

De hát akkor mit tegyünk, hogy meg tudjuk előzni a bajt?

Szerintem beszéljünk a szenvedélyekről, adjunk információt a veszélyekről és ha már megtörtént a baj, akkor nyújtsunk azonnal segítséget. Azzal, hogy „kötényünk” alá rejtjük gondjainkat, még élni fog a baj és sajnos ezzel nem oldunk meg semmit.

Mit tehet a társadalom? – kérdezhetnénk.

Sokat! Hívja fel a figyelmet a kimondatlan igazságra, buzdítson összefogásra, mert a veszély köztünk és velünk van.

Sporttal, civil szerveződésekkel, klubokkal önkéntességgel tudunk lehetőséget adni, hogy gyermekeink, férjeink, anyáink ne a poharat válasszák szabadidejükben, hanem próbáljanak hasznos embertársai lenni a társadalomnak.

Ezért hívlak meg levelemmel a

SZENVEDÉLYMENTES NAPRA

2003. március 1-én.

Jelenléteddel bizonyítsd, hogy te is kiállsz a jó ügy mellett. Ezt a szép példát biztosan követni fogja a családod, a szomszédod, a barátod és még sokan mások is.

A Békéscsabai Civil Szervezetek Szövetsége 2001-ben az Egészséges Nemzeti Népegészségügyi Program szellemében egy vándorkupát indított útjára, hogy ezzel is felhívja a társadalom figyelmét az egészséges életmódra és a prevenció fontosságára.

A vándorkupáért serdülőkorú gyermekek küzdenek a szenvedélymentesség jegyében. A 2001. évben a kupa győztese és idáig jogos tulajdonosa a JAMINA SE serdülő fiúcsapata. Jelenleg ők a kihívók.

A részletes programot a következő Napraforgóban olvashatjátok. SZÁMÍTOK RÁTOK!

Köszönettel fogadnánk önkéntes anyagi támogatást és kisebb-nagyobb ajándéktárgyakat, amivel a gyerekeket jutalmazni tudnánk a rendezvény alatt.

Tóth Istvánné – segítő

(volt szenvedélybeteg, 13 éve absztinens)

Segítséget kérhetsz:

Békéscsabai Ifjúsági Ház – A. A. Csoport – minden pénteken 17 órától III. emelet 36.

Információ a rendezvényről:

Békéscsabai Civil Szervezetek Szövetsége Békéscsaba, Árpád sor 2/7.

Tel.: 06-66/451-163, 06-30/403-9768







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=387