Nemzeti Civil Alapprogram
Dátum: 2003. május 14, szerda
Téma: NAPRAFORGÓ



  - Várhatóan az utolsó áprilisi kormányülésen fogadja el a kormányzati civil stratégiát és a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvénytervezetet a kormány - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) Civil Kapcsolatok Főosztályának vezetője, Bódi György.



Bódi György ismertetése szerint ezt követően a törvényjavaslat várhatóan május első hetében kerülhet a Parlament elé.

 

A civil célok megvalósítására létrehozandó pályázati alap forrását döntően a civil szervezeteknek felajánlható, személyi jövedelemadókból származó azok az egy százalékok teszik majd ki, amelyekről az állampolgárok nem rendelkeztek. A főosztályvezető tájékoztatása szerint a korábbi évek felajánlásainak tapasztalata alapján az alapba mintegy 6 milliárd forint kerülhet.

Hozzáfűzte: ennek az összegnek 60 százalékát a tervezet szerint a civil szervezetek működési költségeinek - például bérleti díj, postaköltség - finanszírozására fordítanák. Ennek jelentősége abban nyilvánul meg, hogy így támogatást kaphat nagyon sok olyan kis szervezet is, amely nem juthat hozzá minisztériumi forrásokhoz, mert nincs olyan tevékenysége, amellyel pályázhatna.

A pályázatok elbírálása kapcsán elmondta, hogy egy 15 fős tanács dönt az elvi kérésekről, míg regionális alapon szerveződő kollégiumok ítélik majd oda a támogatásokat.

Megjegyezte: az igénybe vehető támogatások minimális és maximális összegéről, amelyek függnek a befolyó összegek nagyságától is, egyelőre még nincs elképzelés.

A működési költségekre szánt összegek mellett a pályázati alap lehetőséget nyújt még többek között rendezvények, kiadványok, pályázati önerő, nemzetközi civil szervezetek tagsági díjának finanszírozásához.

Hangsúlyozta: nevesítetten költségvetési támogatásban részesülő szervezetek nem pályázhatnak, a tevékenységre vonatkozó ágazati támogatások a civil alapprogram mellett pedig továbbra is megmaradnának.

Elmondása szerint azért lenne előnyös, ha a Nemzeti Civil Alapprogramról szóló törvényt még a tavasszal elfogadná a parlament, mert így nyáron a 2004-es költségvetésről szóló egyeztetéskor már figyelembe lehetne venni ezt a tételt is.

 

A MeH közhasznú vagy kiemelten közhasznú minősítésű civil szervezetek számára februárban kiírt pályázatával kapcsolatban elmondta: a támogatásokat odaítélő, döntően civilekből álló kuratórium várhatóan május 15-én hirdeti ki, hogy mely szervezetek részesülhetnek az összesen 440 millió forintos támogatásból a 2700 pályázó szervezet közül.

 

Jelenleg Magyarországon mintegy 60 ezer bejegyzett civil szervezetet tartanak számon, közülük aktívan mintegy 45 ezer működik.

A nonprofit szektor bevételi növekedésének üteme tavaly meghaladta az inflációt, így becslések szerint a civil szervezetek 2002-ben mintegy 700 milliárd forinttal gazdálkodtak, s ezen összegnek mintegy 30 százaléka származott költségvetési forrásokból.

A pénzek elosztásában továbbra is torz a megoszlás, míg ugyanis a civil szervezetek 5 százalékát kitevő közalapítványoknál, közhasznú társaságoknál összpontosul a bevételek 45 százaléka, addig közel felük évi félmillió forint alatti bevétellel rendelkezik.

 

Budapest, 2003. április 24., csütörtök (MTI)


 







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=534