A civil szervezetek jogai Európában
Dátum: 2003. március 14, péntek
Téma: NAPRAFORGÓ



 ?A civil szervezetek jogai Európában? címmel rendezett nemzetközi konferenciát február végén Budapesten az EMLA Egyesület a NOSZA project keretében a Soros Alapítvány támogatásával.



Az Európai Unióhoz történő csatlakozás kérdésével egy időben fogalmazódnak meg más kérdések is: Milyen szerepet játszhatnak a civil társadalom szervezetei a szabályozási környezet alakításában? Milyen jogokat élveznek ma, illetve mely jogokkal tudnak és kívánnak élni a jövőben? Milyen módon tudják a civil szervezetek hatékonyan érvényesíteni az általuk képviselt értékeket, érdekeket?

David Moore, az ICNL programigazgatója a civil szervezeteket megillető jogokról beszélt. A nemzetközi jogok, a nemzeti jogok, illetve legjobb gyakorlat, a nemzetközi normák és a legjobb gyakorlat ? ez az a hármas egység, amelyek figyelembe vételével, az egyes országok gyakorlatának egyeztetésével kialakíthatók a mindenhol alkalmazható jogi szabályok.

Patrick De Bucquois az Önkéntes Szervezetek Európai Tanácsáról, a CEDAG-ról tartott tájékoztatót. Jelenleg 11 országot képviselnek, Közép-Kelet ? Európából még nem csatlakozott hozzájuk szervezet. A hálózatot 1989-ben alapították azzal a céllal, hogy az olyan európai szintű ügyekben adjon hangot az önkéntes szektornak, ahol a civil szervezeteknek közösek az érdekei. A CEDAG tagjai regionális és országos önkéntes esernyőszervezetek, melyek összesen több mint 50 000 szervezetet és azzal 9 millió tagot képviselnek.

A délutáni szekcióüléseken több téma közül választhattak a résztvevők: pl. civil részvétel a kormányzásban, hatékony érdekérvényesítés, a közösségi részvétel mérése, nyitott jogalkotás, érdekérvényesítés Magyarországon.

Kovácsné Füredi Enikő







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=454