EURÓPAI UNIÓ - ESEMÉNYEK, HÍREK, PÁLYÁZATOK
Dátum: 2003. március 25, kedd
Téma: NAPRAFORGÓ



A KultúrPont Iroda az Európai Unió Kultúra 200 programjának hivatalos magyarországi koordinátora, az Európai Unió Kulturális és Oktatási Bizottsága által támogatott, 28 országra kiterjedő nemzetközi irodahálózat magyar tagja, háromnapos képzési programot indít az alábbi két témában:



KULTÚRA ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ

&

EU PÁLYÁZATÍRÓ TRÉNING

A kurzusok célja:

- az Európai Unióval kapcsolatos, kultúra specifikus alapismeretek átadása közérthető formában;

- megismertetni a kulturális szervezeteket az uniós csatlakozás nyújtotta előnyökkel;

- ötleteket adni ezen előnyök, lehetőségek kiaknázásához, többéves nemzetközi tapasztalatunkból kiindulva.

-

Tanfolyamainkat elsősorban az alábbi személyeknek ajánljuk:

- kulturális intézmények (múzeumok, könyvtárak, levéltárak, közművelődési intézmények stb.) vezetői ill. munkatársai;

- kulturális intézmények nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó munkatársai;

- civil szervezetek, kulturális kis- és középvállalkozások munkatársai.

Mindkét előadássorozat a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Közművelődési Akkreditációs Szakbizottsága az alábbi engedélyszámokkal vette nyilvántartásba:

Kultúra és az Európai Unió: A/72/30/150/2002; IN/80/30/151/2002

EU pályázatírói tréning: A/72/30/150/2002; IN/81/30/152/2002

A kurzusok önköltségi alapon, térítés ellenében látogathatók.

Bővebb felvilágosítás az alábbi címen kapható:

 

KULTÚRPONT IRODA

1075 Budapest, Kazinczy u. 24-26.

telefon: 413-7565 fax: 413-7574

www.kulturpont.hu, info@kulturpont.hu

tovabbkepzes@kulturpont.hu

 


 

Szociális párbeszéd a kibővített

Európai Unióban

(Budapest 2003 június 23-24)

Az Európai Bizottság Foglalkoztatási és Szociálisügyi Főigazgatósága részéről megtisztelő felkérés érkezett Magyarország számára: Budapest adjon otthont annak a 2003. június 23-24-én rendezendő nemzetközi konferenciának, melynek témája a foglalkoztatási és szociális területen tevékenykedő nem-kormányzati, civil szervezetekkel történő párbeszéd.

A konferencia színhelyéül azért választották Magyarországot, mert a nem-kormányzati szervek működését, illetve a velük történő kapcsolattartást példaértékűnek tekintik.

Ez a konferencia lesz a Főigazgatóság által szervezendő egyik legjelentősebb esemény a tagjelölt országok és tagállamok szociális és foglalkoztatási ügyekkel foglakozó civil szervezetei, minisztériumai, egyetemei és kutató intézetei számára, ahol mintegy 150-170 résztvevőnek lesz lehetősége az eszmecserére és az egymással történő megismerkedésre.

A konferencia főfelelőse magyar oldalról a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium, együttműködve az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériummal, illetve a MEH civil kapcsolatokért felelős részlegével.

A konferencia megnyitóján részt vesz Odile Quintin asszony, az Európai Bizottság foglalkoztatás- és szociálisügyi főigazgatója és Medgyessy Péter miniszterelnök úr.

A konferencia célja ráirányítani a tagjelölt országok figyelmét a civil párbeszéd jelentőségére a foglalkoztatás- és szociálpolitika területén, segítséget nyújtani a civil szervezeteknek azáltal, hogy betekintést nyernek az európai uniós folyamatokba, továbbá támogatni a hálózatfejlesztést és a tapasztalatcserét a tagállamok és a tagjelölt országok civil szervezetei között.

A konferencia főbb témakörei:

1. Társadalmi beilleszkedés

2. Foglalkoztatás

3. Anti-diszkrimináció

4. Férfiak és nők esélyegyenlősége

Hazánk körülbelül 15 civil szervezet részvételére tehet javaslatot, melyből az Európai Unió Bizottsága mintegy 10-et fog meghívni. A kormányzati előkészítésért felelős FMM várja azon civil szervezetek jelentkezését, akik

? a négy témakör valamelyikében országos szintű, legalább 3 éve eredményes tevékenységet végeznek

? hazai és nemzetközi kapcsolatokkal, referenciákkal rendelkeznek, képviselőjük legalább egy az Európai Unió hivatalos nyelvén (lehetőleg angol, francia vagy német) képes kommunikálni

? képesek és készek az adott területen nemzeti szintű szakmai képviseletet (hozzászólás, műhelymunka, kiállításon való bemutatkozás) vállalni.

Az Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium borosne.jakab.maria @fmm.gov.hu email-címen 2003 március 20-ig várja a fenti feltételeknek megfelelő szervezetek jelentkezését.

A bejelentkezésben kérjük az alábbi adatok közzétételét, ill. információk közlését:

1. a szervezet neve, címe

2. a képviselőjének neve

3. tevékenységi területe(i) (a fenti négy közül)

4. e-mail címe

5. egy egyoldalas ismertető angol és magyar nyelven a szervezet 2000-2003 közötti főbb tevékenységeiről, referenciáiról.

További információk az FMM Európai Integrációs Főosztályán Borosné Jakab Máriától kérhetők a 472-8695 telefonszámon illetve a fenti email-címen.


"ÁLLAMPOLGÁROK AZ EURÓPAI

MAGYARORSZÁGÉRT"

EU-S KÉPZÉSI PROGRAM

PÁLYÁZATI LEHETŐSÉG EU-S KÉPZÉSI PROGRAMON VALÓ RÉSZVÉTELRE

magyarországi civil szervezetek képviselői számára (2003)

Szeretnénk tájékoztatni arról, hogy az Európa Ház az Európai Bizottság Magyarországi Delegációja által meghirdetett Phare Access 2000 pályázat keretében és támogatásával EU-s felkészítő tréningsorozatot indít magyarországi civil szervezetek képviselői számára. A részvételi lehetőségekről a következőkben tájékoztatjuk.

Az "Állampolgárok az európai Magyarországért" címmel meghirdetett képzési program során a résztvevők megismerkednek az Európai Unió felépítésével és működésével, a bővítéssel és annak várható hazai következményeivel, az EU támogatási politikájával, különös tekintettel a civil szervezetek lehetőségeire és a különböző lobbizási technikákkal. Együttműködő partnerünk a brüsszeli Európai Állampolgárok Szolgáltató Egyesülete (European Citizen Action Service ECAS). A program hazai része négyszer két napos tréninget jelent, melyet 2003 késő őszén egy három napos brüsszeli tanulmányút követ. A tréningekre pénteki és szombati napokon kerül sor Budapesten.

A tréningen 25 magyarországi civil szervezet képviselője vesz részt, akiket pályázat útján választunk ki.

A részvételre pályázni a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével és annak az Európa Házhoz határidőre (2003. március 21. (péntek) 14.00 óra) történő visszaküldésével lehet. A jelentkezési lap szabadon sokszorosítható. A pályázat nyitott, azon minden magyarországi civil szervezet (egyesület, alapítvány) részt vehet, mely érvényes bírósági bejegyzéssel rendelkezik és folyamatosan működik. Egy szervezet egy személy jelölésével pályázhat. A kiválasztás során külön figyelmet fordítunk a hátrányos helyzetben lévő szervezetekre, a különböző civil tevékenységi területek kiegyensúlyozott képviseletére, az esélyegyenlőség biztosítására és arra, hogy a képviselők a program során megszerzett ismereteket hogyan tudják munkájukban hasznosítani és továbbadni. A program nyelve a magyar, szinkrontolmácsolást biztosítunk.

Pályázati díj nincs. A tréningen résztvevők ill. szervezetük két egyenlő részletben részvételi díjat fizetnek. Az első részlet (30.000 forint) befizetése a program megkezdése előtt (2003. májusa), a második 30.000 forint 2003 októberében, a brüsszeli tanulmányút előtt esedékes. Ezért a résztvevők teljes ellátást, szállodai elhelyezést (vidékiek Budapesten és valamennyien Brüsszelben), útiköltség-térítést Magyarországon, a tréninghez kapcsolódó szakanyagokat és a brüsszeli tanulmányutat (utazási költséggel) kapják.

Az érdeklődőknek érdemes figyelni az Európa Ház <www.eucivil.hu> honlapját, ahonnan a jelentkezési lap letölthető és ha szükséges, a pályázattal kapcsolatos gyakori kérdésekre is ott válaszolunk.

Jelentkezésüket várva,

Üdvözli:

Barabás Miklós, igazgató, Európa Ház

További információ: www.eucivil.hu

01-1/356-84-40


Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány (DemNet),

PHARE ACCESS 2001 program

A Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység pályázata.

1. Alkalmasság: ki pályázhat?

A Magyarországon regisztrált társadalmi (civil) szervezetek, (főpályázóként, ill. partnerként), a Phare-országokban, illetve az Európai Unió országaiban működő szervezetek (partnerként) pályázhatnak.

2. Pályázati témakörök:

2.1. Környezet- és egészségvédelem

2.2. Társadalmi-gazdasági fejlődés

a) a fogyasztói érdekvédelem elősegítése, valamint más társadalmi-gazdasági szerepet betöltő szervezetek erősítése;

b) a munkavállalók jogainak védelme és a társadalmi párbeszéd elősegítése.

2.3. A szociális szektorban végzendő tevékenységek, amelyeknek célja a társadalmi reintegrációhoz való hozzájárulás és/vagy fenntartható közegészségügyi és szociális támogatás a társadalom perifériájára szorult csoportok számára (úgy mint kisebbségek tagjai, fogyatékosok, idősek, hajléktalanok, kallódó vagy bántalmazott gyerekek, írástudatlanok, munkanélküliek, szenvedélybetegek, AIDS-ben, krónikus betegségben szenvedők, bántalmazottak stb.)

3. A Phare ACCESS 2001 Program keretében pályázható projektek:

3.1. Mikroprojektek (Finanszírozási forrás: HU0104-03-03)

Az ennek keretében elosztható teljes összeg: 1 000 000 euró

Projektek időtartama: minimum 4 hónap, maximum 12 hónap.

Tevékenységi terület: Magyarország.

Pályázható összeg: minimum 5000, maximum 50 000 euró.

Pályázni magyar vagy angol nyelven lehet (mindkét esetben angol nyelvű összefoglaló szükséges!).

3.2. Makroprojektek (Finanszírozási forrás: HU0104-03-02)

Az elosztható teljes összeg: 700 000 euró

Projektek időtartama: minimum 12 hónap, maximum 15 hónap.

Pályázható összeg: minimum 50 000, maximum 100 000 euró.

Pályázni angol nyelven lehet.

3.3 Hálózatépítési projektek (Finanszírozási forrás: HU0104-03-04)

A hálózatépítési projektek célja a magyar civil szervezetek részvételi lehetőségének biztosítása az EU-tagállamok és EU-tagjelölt országok civil szervezetei és hálózatai által szervezett multinacionális tevékenységekben (konferenciákon, szemináriumokon stb.), ezáltal elősegítve a magyarországi civil szervezetek integrálódását a már létező civil hálózatokba.

Tevékenységi terület: EU-tagállamok vagy Phare-tagjelölt országok (kötelezően) és Magyarország. A külföldi eseményt minden esetben magyarországi ismeretátadó tevékenységnek kell követnie.

A pályázható események dátuma: a támogatási szerződések aláírásának dátumától legkésőbb 2004. június 30-ig.

Az elosztható teljes összeg: 100 000 euró, pályázható összeg: maximum 10 000 euró. Pályázni angol nyelven lehet.

4. Részletes információval az alábbi menedzsmentszervezet, valamint internetes honlapok szolgálnak:

Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány (DemNet) H-1053 Budapest, Egyetem tér 5. IV/20. Tel./fax: +36-1-318-5001, 318-5152, 318-5122, e-mail: biroa@demnet.org.hu, info@demnet.org.hu, http://www.demnet.org.hu,

6. A pályázatoknak a lebonyolító DemNet-hez való beérkezésének határideje: 2003. március 28-e 16:00 óra. (közép-európai idő). A határidő után beérkező pályázatok elutasításra kerülnek.







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=471