HÍREK ? INFORMÁCIÓK
Dátum: 2003. július 1, kedd
Téma: NAPRAFORGÓ



A Békés Megyei Művelődési Központ hetedik alkalommal hirdeti meg általános iskolák, középiskolák, kollégiumok diákönkormányzati tagjainak és vezetőinek, valamint negyedik alkalommal diákújságírók és diákrádiósok számára ?Nyári Képző Táborát? Békéscsabán 2003 július 7 és 12 között.



Az egyhetes tábor alatt teljes ellátást és komplex szakmai és élménydús szabadidős programot kapnak a résztvevők

Részvételi díj: 10.000Ft/fő

További információ, jelentkezés:

Kölcseyné Balács Mária, Megyei Művelődési Központ, 5600 Békéscsaba, Luther u. 6.; Tel.:66/442-122, e-mail: kbm@mailbox.hu


?Nők egészsége, családok egészsége?

2003 június 5.-én ötödik alkalommal rendezték meg Mezőmegyeren az Arany János Művelődési Házban a ?Nők egészsége, családok egészsége? című rendezvényt. A rendezvény szervezői a Magyar Védőnők Egyesülete, valamint a mezőmegyeri, és a városi vezető védőnő voltak.

A rendezvény célja az volt, hogy megszólítsák azokat az anyukákat, nagymamákat, akik sokat tehetnek azért, hogy a felnövekvő generáció egészségesebb életet éljen. Ez alkalommal természetgyógyász és homeopatikus ismereteket adtak át, melyek képesek megerősíteni az immunrendszert, allergiás megbetegedések esetén a gyógyszerek mellett kiegészítőként jól befolyásolják a gyógyulást. Olyan táplálkozást ajánlottak, melynek fogyasztásával a nyár folyamán az immunrendszert meg lehet erősíteni, fel lehet készíteni a következő évszakokra.

Az előadók közül Dr. Huszár Ildikó gyermekgyógyász arról tartott előadást, hogy nyáron miként alakítsuk gyermekeink táplálkozását, hogyan erősítsük meg az immunrendszert és hogyan védjük őket a káros napsugaraktól.

Dr. Molnár Zsuzsanna, a Debreceni Orvostudományi Egyetem oktatója, olyan feledésbe merült konyhatechnikai fogások átadásával foglalkozik, melyeket 100 évvel ezelőtt nagyanyáink konyhájában is használtak, de valami miatt kimaradtak a szokásainkból. Arra biztatta a jelen lévő nagyszülőket, akik még elvétve, de használják ezeket a módszereket, hogy igenis éljenek ezekkel a technikákkal és adják át a mostani anyukáknak. Az érdeklődők -közel százötvenen - leginkább a nagymama korosztályt képviselték. A rendezvényen volt vércukor-, koleszterin-, vérnyomás mérés, valamint lehetett kóstolgatni a Zöld Kosár Biobolt termékeit, finomságait.

A sikeres rendezvénysorozat folytatását a jövőben is tervezzük, természetesen más témákban.

Magyar Védőnők Egyesülete Békéscsabai Szakosztály


A CIVIL TÁRSADALOM 2010-BEN: CIVICUS PROGRAM BÉCSBEN

Negyedik alkalommal került sor a CIVICUS Budapesten működő Európai Regionális Irodájának támogatásával és a ?The World of NGOs? osztrák civil szervezet szervezésében a ?Demokrácia hídjai? konferenciára, mely az idén az európai civil társadalom jövőjével foglalkozott. A 2003. június 6-án Bécsben, az Arts Cult Centerben megtartott rendezvényen a civil társadalom helyzetét, fejlődésének lehetőségeit és perspektíváit vitatták meg. A témának különös jelentőséget adott az Európai Unió bővítése, ennek civil társadalmat érintő következményeivel is foglalkoztak a résztvevők.

A CIVICUS budapesti Európai Regionális Irodája szervezte az érdeklődő magyar civil szervezetek részvételét. A Békés Megyei Nők Egyesületének képviseletében Hegedűs Tiborné és Kis Andrásné vett részt a konferencián.

Az ott elhangzott előadásokról az általuk készített beszámolót alapján késztettünk rövid összefoglalót.

Barabás Miklós, az Európa Ház vezetője tájékoztató előadásában többek között elmondta, hogy a CIVICUS Európai Regionális Iroda megalakulását a 60-as években az új fogyasztási stílus kialakulása, a társadalom átalakult nyugati stílus követése, az egyéni életstílus váltás és a az együttélési szabályok megváltozása inspirálta. Megfogalmazta, hogy az Iroda céljai között szerepel a pártoktól független civil társadalom kialakítása, amely sokszínű, pl. az önsegélyező, karitatív, kulturális, sport és egyéb területeken is alakíthatja a társadalmat. Az Európai Unióban új értelmet nyer a civil társadalom kialakítása.

Gojko Bezovan Központ a Civil Társadalom Fejlődéséért szervezet képviseletében Horvátországból érkezett a konferenciára. Ő 92-95-ig történeti áttekintést adott arról, hogy a háború után hogyan alakult a civil szervezetek helyzete az országban. A tapasztalataikat elsősorban a humanitárius szervezetektől vették át, a kezdetekben a kormány fékezte a civil szervezetek működését. A későbbiekben munkájukhoz nemzetközi segítséget kaptak, a kormány civil irodákat állított fel. 1999-ben átfogó nemzeti program indult. 2000-ben megszületetett a kormány civil programja. Jelenleg az angoloktól kapnak szakmai segítséget, pl. a törvények elkészítéséhez vagy a pénzosztási formák kialakításához.

Irma Mezuaric Szlovéniából érkezett a Miniszterelnöki Hivatal képviseletében. Ő szintén egy történelmi visszatekintést adott a szlovéniai szervezetek helyzetéről, a második világháborút követően. Előadásában megfogalmazta, hogy az ország méreteit tekintve kicsit, amelynek előnye, hogy mindenki ismeri egymást, a veszélye pedig az érdek-összefonódás. A civil szervezetek állami feladatokat látnak el a kapott támogatásért, sokszor ezen pénzek megszerzéséért egymással küzdenek.

Az országban a szakszervezetek és a civil szervezetek szoros kapcsolatban állnak egymással.

A magyarországi civil szervezetek képviseletében Sebestyén István kutató ismertette a magyar nonprofit szektor helyzetét.

A konferencia tanulságos és értékes elemei voltak az elhangzott hozzászólások és vélemények.







A cikk tulajdonosa: CSABANET - Békés Megye Kulturális Portálja - ARCHÍVUM
http://www.csabanetarchivum.hu

A cikk webcíme:
http://www.csabanetarchivum.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=584